טוב, עצבנתם אותי

אני מבינה שלאחרונה סערת היורדים מהארץ ממשיכה לצבור תאוצה. מצד אחד של המתרס עומדים ה"יורדים", עדיף אלה שהלכו לברלין כדי שאפשר לצעוק עליהם נאצים, ומצד שני ה"ציונים" שכנראה ייבשו ביצות במו ידיהם כי אחרת איך נסביר את תחושת הבגידה האיומה שהם חשים. המחאה המתבשלת קיבלה שם, "מחאת המילקי", כי קוטג' זה פאסה ולא עבד, אני מציעה למחאה הבאה (כי ברור לכולם שגם זו לא תעבוד) ללכת על משהו יותר אקזוטי כמו "מחאת הקשקבל", מתנגן יפה…

עכשיו בואו אני אגיד לכם משהו, מי שירד מהארץ בגלל המילקי ראוי לגינוי ציבורי, כך גם מי שירד מהארץ בגלל הקוטג' או הטלויזיה או מה שלא יהיה. אבל אני מוכנה להתערב אתכם על שני קרטוני חלב (שיעלו לי ביחד 7.5 שקלים) שזו לא הסיבה שהם ירדו מהארץ, ואם זו כן אז חכו הם כבר חוזרים. אתם באמת רוצים שאשטח בפניכם את כל הסיבות? בסדר, מוכנים? יאללה…

תרבותית – יש אנשים כמוני, ואני מנסה לא להתנשא, שמתקשים לעכל את האופי הישראלי. אני לא אכנס פה לויכוח מה עדיף, הבבונים הישראלים או הפרידג'ים האירופאים, כי זה עניין של טעם ואופי. אני אגב לא לגמרי מסכימה עם הסטריאוטיפ האירופאי, נראה לי ישראלים בלבלו קרירות עם נימוס, אבל על זה אני ארחיב בפוסט אחר.

חינוכית – בתי הספר בישראל במצב עגום, לו היו לי ילדים לא הייתי מעלה על דעתי להכניס אותם למערכת החינוך הציבורית בישראל. במקרה הטוב הם ידחסו לכיתה צפופה עם מורה שעושה מה שבראש שלה ולא שמה פס כי אי אפשר לפטר אותה, במקרה הרע מישהו יחתוך אותם עם סכין או יעלה תמונות עירום שלהם לאינטרנט. תאמינו לי לילדים היום אין גבולות, אני יודעת את זה מנסיון, התחיל איתי לפני שנתיים ילד מכיתה ו'. ומדינה שככה נראה דור העתיד שלה, אפשר לומר שאין לה עתיד.

דתית – דת קיימת בכל מקום, אי אפשר לברוח ממנה, אבל כשקובעים לי איך ובמה להאמין אז יש לנו בעיה. בעצם תנו לי לנסח מחדש… לגיטימי שמדינה תקבע אופי וצביון לעצמה ולגיטימי שזה יהיה עם אופי דתי מוצהר (לאיראן זה עובד יופי), אבל אל תצפו שאני אשאר לספוג את זה ואל תצפו שזה באמת יעבוד. אני רוצה לאכול חזיר ושרימפס, אני רוצה לסוע ולקנות בשבת, אני לא רוצה לשלם יותר על משהו כי הוא צריך לשלם על כשרות ואני רוצה לראות חתונות מוכרות על ידי המדינה של אישה עם אישה, גבר עם גבר, יהודי עם גויה וגוי עם יהודיה.

בטחונית – פה מדובר כמובן על הבטחון ברמה המדינית אבל גם ברמה היומיומית: בבתי הספר, ברחוב, בבית, בכביש… כמו שאמרה אמריקאית מקסימה שניסתה לנהוג בישראל:
"!!!they are all trying to kill me".
אז בין פחד מטיל איראני לבין פחד מטיל עזתי לבין פחד מלמות בחילופי אש של מאפיה ולבין פחד מילד פושטק שידקור אותי, לא נשאר הרבה זמן לנשום. אה ולא לשכוח פחד מרעידת אדמה שתגיע מתישהו וכל הבניינים בארץ קורסים כמו מגדל קלפים.

כלכלית – פה נכנס גם המילקי… גם החלב, הביצים, הלחם…. אבל יותר חשוב מזה גם הדירה, חשבון המים, בתי הספר, בריאות… גילוי נאות, אני גרה במדינה שנחשבת יקרה מאד, לא בכל דבר אני אוכל להוציא לכם חשבונית שתהיה יותר זולה מישראל. ההבדל זה שאני יודעת ומסכימה עם לאן שהכסף הולך, וזה מוביל לסיבה הבאה…

מוסרית/פוליטית – כאדם שלא תומך ברוב מעשיה של ממשלת ישראל, אני לא יכולה לגור בישראל עם מצפון שקט. כל פעולה שאני עושה בארץ תומכת בערכים שאני לא מאמינה בהם. כספי המיסים שלי בישראל מגיעים להתנחלויות, לטייקונים, לקצבאות לאנשים שלא מגיע להם במקום קצבאות לאנשים שכן מגיע להם, לכיס של אנשים מושחתים כאלה ואחרים במקרה הרע ופשוט מתנדפים בגלל ניהול כושל במקרה הטוב. אני מוכנה לשלם מיסים, להיפך אני שמחה לשלם מיסים, כי איך שאני רואה את זה כרגע מיסים זה סך הכל כסף שאני קונה בו איכות חיים: המיסים הולכים לתשתיות שאני משתמשת בהם, למרפאות שמטפלות בי, לבתי הספר שמגדלים דור חזק וטוב… אז בנימה אישית ליאיר לפיד שלא רוצה להעלות מיסים: לאנשים לא אכפת לשלם מיסים, אכפת להם שהם משלמים ולא מקבלים כלום בתמורה, זאת הבעיה שאתה אמור לטפל בה.

אז מה אני בעצם אומרת? אני אומרת שלאחרונה אני קוראת טורים כאלה ואחרים וטוקבקים עצבניים שמאשימים את ה"יורדים" בשטחיות, בחוסר עמוד שדרה, בבגידה, בפינוק… אני אומרת שמי שעזב בגלל סיבה אחת בלבד מבין כל הסיבות שפה למעלה כנראה לא יחזיק מעמד בחו"ל והוא יחזור לארץ. מי שעזב ונשאר בגולה לא רק מתלונן על המילקי, הוא מתלונן על מדינה שלמה על כל רבדיה. אני אחזור על זה שוב ושוב, אין מדינה בלי בעיות וירידה מהארץ היא פעולה קשה תרבותית, פסיכולוגית וכלכלית, אין פתרון קסם וחיים בכל מקום דורשים עבודה קשה. יש ימים שאני רוצה להשבר, אני יכולה לכתוב לכם פוסט באותו אורך שמתאר את הקשיים והספקות ואולי יום אחד אעשה זאת, אבל עכשיו כשאני הולכת לישון בלילה אין לי אותה המועקה ועכשיו אני יכולה לענות על אותה שאלת "מה יהיה??" שהטרידה אותי כל בוקר: "יהיה בסדר"….

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s