סוציאליזם אמהי

פינלנד נבחרת כל שנה, בכמעט כל מדד, בעשיריה הפותחת של המדינות הטובות ביותר לאמהות וילדים. כמה אירוני שהיא גם נחשבת לאחת המדינות עם שיעור הילדוה הנמוך ביותר… מצד שני זה רק הגיוני, המטרה של המדיניות הנדיבה כלפי אמהות היא לעודד ילודה, מה גם שלא חכמה לתת הטבות כשמדובר במעט אנשים שזקוקים להן…
מדוע היא נבחרת למדינה טובה לאמהות? כי כל אמא ואבא מקבלים חופשת לידה בתשלום שיכולה להמשך לחודשים רבים והילד עצמו גם מקבל קצבה כמובן. אז למען המתעניינים והמתעניינות בנושא התנאים הסוציאליים של הורים וילדים בפינלנד, להלן פירוט קצר יחסית ועדכני (לשנת 2019). מתנצלת אם הפוסט הפעם קצת משעמם ויבש, אנסה לתבל אותו קצת…

חופשת לידה לאם 

החופשה הזו תקפה רק לאמא, לא לאבא, כשההגיון הוא שהאם היא זו שהרגע דחפה בן אדם קטן מתוך האיברים המוצנעים שלה וזה דורש זמן התאוששות. בנוסף כמובן שהשאיפה היא שהאם תמשיך להניק כמה שיותר. זמן חופשת הלידה של האם הוא 105 ימי עבודה (כלומר שלא סופרים את ימי שבת וראשון וחגים), בחישוב גס מדובר על כ-4 חודשים. מתי יוצאים לחופשת הלידה? מותר לצאת לחופשת הלידה כבר 50 יום לפני תאריך הלידה המשוער וחייבים להתחיל אותה לפחות 30 יום לפני. אם האם לעתיד עובדת בכור הגרעיני בדימונה (שלא באמת קיים, אני הרגע המצאתי את זה… אהמ…) או בעבודה מסוכנת לעובר היא יכולה להתחיל חופשת לידה מיוחדת כבר לפני.

במהלך החופשה היא מקבלת קצבת אמהות. קצת קשה להסביר איך מחשבים את גובה הקצבה, מכיוון שהיא אינה קבועה, אלא תלויה בהכנסות ובסטטוס של האם בתקופה שלפני חופשת הלידה: עובדת, עצמאית, סטודנטית, מובטלת…. ואם היתה קפיצה חריגה בהכנסה בתקופה האחרונה ועוד דברים מסובכים שכאלה. אבל בכל מקרה המינימום ליום הוא 27.86 יורו ליום עבודה. את ההחלטה לפי איזה מחשבון לעבוד "הביטוח הלאומי" הפיני מחליט, הם טוענים שהם בוחרים את האופציה שהכי מיטיבה עם האם… אין לי ברירה אלא להאמין להם. האם יכולה להמשיך לעבוד או ללמוד בתקופה זו, אבל כמובן שזה ישפיע על גודל הקצבה.

חופשת לידה לאב

אבא לא נקרע, אבא לא נח. אבל לאבא מגיע לקבל קצת זמן איכות עם הילד ועם אמא… חופשת הלידה של האב נמשכת 54 ימי עבודה שזה 2-3 חודשים… אבל… רק 18 יום מתוכם יכולים להיות חופפים לאלו של האם. כלומר שאם אמא נשארת עם הילד בבית, לאבא מותר להיות איתם 18 ימי עבודה, קצת פחות מחודש… זה עדיין נדיב. את ימי החופשה הללו ניתן לקחת מתי שרוצים עד שהילד מגיע לגיל שנתיים.
הבעיה היא שאם אמא רוצה לשאוב חלב במשרד ושאבא ישאר עם החיתולים, אז בעצם תקופת הטיפול בילד היא משמעותית יותר קצרה… אחד הנושאים שעלו בבחירות האחרונות זה להשוות את החופשות הללו, נראה לאן זה יתפתח.
מבחינת הקצבה שהאב מקבל בתקופה זו, גם פה החישוב הוא תלוי הכנסה, והמינמום הוא זהה לקצבה של האם.

חופשת הורות

אחרי ששתי ה"חופשות" הקודמות נגמרו, עברנו לחופשה הבאה שהיא "חופשת הורות" והיא מוצעת לכל אחד מן ההורים. אפשרי אפילו לחלק אותה איך שרוצים: אמא בבית בימי שני ורביעי ואבא שאר השבוע, או להיפך.. או איך שרוצים! אפשר אפילו לעשות חצאי ימים: אמא משמרת בוקר ואבא משמרת לילה. זה פשוט דורש מילוי פרטני ואנאלי של טפסי שעות עבודה…
אורך החופשה הזו היא 158 ימי עבודה, שזה כחצי שנה. בכל מקרה החופשה נגמרת כשהעולל בן 9 חודשים.
גם בתקופה זו מקבלים קצבה זהה לזו שקיבלתם עד עכשיו שמחושבת לפי רמת ההכנסה. וכאמור המינמום הוא עדיין 27.86 יורו ליום.

עוד משהו?

ברור… אחרי שהילד בן 9 חודשים אפשר להגיש בקשה ל "קצבת טיפול בילד בבית". אם בוחרים להשאר עם הילד בבית ולא להכניס אותו לפעוטון או מסגרת כלשהי עד גיל 3 אז אפשר לקבל קצבה לשם הטיפול בו. פה לא כל הקצבה מושפעת מההכנסה אלא מורכבת מסכום קבוע של 338€ לחודש ועוד סכום כלשהו שכן מושפע מגודל ההכנסה, והוא עד 180€. זהו סכום נמוך יחסית, ביחס לקצבאות הקודמות או ביחס לדמי אבטלה, המטרה כמובן שהילד כן יכנס למסגרת ואמא תחזור להיות חלק מהחברה היצרנית.

עכשיו בוודאי סיימנו…

לא בדיוק…. כאשר הילד נולד ניתן לבחור בין שתי אופציות: מענק נטול מס של 170€ או את קופסת התינוק המפורסמת! מעטים מאד לוקחים את הכסף במקום הקופסה, גם כי היא פשוט שווה  כספית יותר וגם כי זה פאקינג מגניב.
הקופסה מכילה מגוון מוצרים בסיסיים שתינוק צריך: בגדים, מצעים, מברשות, מדחומים, ספר, בובה… וגם כמה מוצרים חיוניים לאם (רפידות הנקה וקרם פטמות) ולאב (קונדומים… נשבעת) וכדומה… סוג המוצרים נשאר פחות או יותר זהה כל שנה, אבל העיצובים משתנים, אם נגיד שנה שעברה קיבלו בובת כלב, אז השנה מקבלים בובת ארנב. בנוסף, בתוך הארגז מגיע מזרון קשיח, ניתן בהחלט להשכיב את הגוש המצווח שלכם לישון שם! רבים עושים זאת! אמנם פחות ופחות אנשים מרגישים בנוח עם המחשבה שיורש העצר שלהם ישן בתוך קופסת קרטון כמו חתול רחוב, אבל: א. מדובר על קופסה אסטתית ומעוצבת  ב. מחקרים בדקו ומדובר על פתרון בטוח מאד מבחינת סיכון למוות בעריסה.
הרציונל מאחורי הקופסה: לכל אזרח מגיעה התחלה שווה.

äitiyspakkaus 2019

קופסת תינוק לשנת 2019 (חלקית, הגיעו עוד המון בגדים שפשוט לא נכנסו לתמונה)

אבל זהו, נכון?

אז עכשיו הגענו לקצבה של הילד עצמו. לכל ילד עד גיל 17 שמתגורר בפינלנד מגיעה קצבת ילדים חודשית. לעומת הקצבאות הקודמות, הקצבה הזו היא Tax Free. ההורים (או אפוטרופוס כלשהו) מקבלים את הקצבה עד שהילד בן 15, אז אפשר אם רוצים להעביר את הקצבה ישירות לילד. פה כמובן הסכום קבוע (אני מעגלת את המספרים לנוחיותי):
ילד אחד – 95 יורו
ילד שני – 105 יורו
ילד שלישי – 134 יורו
ילד רביעי – 153 יורו
ילד חמישי ומעלה – 173 יורו
אז אם יש לי שני ילדים אני מקבלת 200 יורו בחודש, ואם אני מלי גרין (אם ל-11 כותבת ב ynet) אני מקבלת כ-1700 יורו בחודש, בתנאי שאף אחד מהילדים עוד לא בן 17…

די!!!!

אז מבחינת המדינה די… בערך… כי אם מדובר במשפחה חד הורית או במקרה סעד כזה או אחר תהיה תוספת.  חוץ מזה כמובן שרשויות מוניציפליות מסויימות יכולות להוסיף על כל זה אם הן מרגישות צורך. פה ושם מגיע לעיתון דיווח על עיירה קטנה ונידחת שמבקשת להגדיל את האוכלוסיה הצעירה ומוסיפה עוד קצבאות ילדים ומענקי לידה, אבל זה מאד נקודתי.
כאשר גרתי באיזור מסוים של פינלנד, נוסעי אוטובוס עירוני עם תינוק בעגלה נסעו בחינם. באופן חשוד מאד היו הרבה נוסעים (שאגב לא היו ממוצא פיני, סליחה שאני לא פוליטיקלי קורקט) שעלו עם עגלה מכוסה בשמיכה ככה שאי אפשר לראות אם יש בפנים תינוק…
לאלו שהנושא ממש בוער בעצמותיהם, הנה קישור לאתר של "הביטוח הלאומי הפיני", עם הסברים בסיסיים באנגלית כולל ציר זמן.

moi moi

  1. פינגבק: קו הסיום | יום בחייה של "נפולת של נמושות"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s